Loader
Co to jest audyt energetyczny w budynku?

Co to jest audyt energetyczny w budynku?

26.10.2020

Termomodernizacja to cały cykl realizowanych zadań, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło, tym samym zmniejszając koszty związane z ogrzaniem budynku. Jednak zanim się do takich działań przystąpi, warto dokładnie przeanalizować obecny stan budowli, aby dobrać najbardziej adekwatne rozwiązania. W tym celu wykonuje się audyt energetyczny budynku. Pod pojęciem audyt energetyczny w budynku należy rozumieć specjalistyczną analizę

W jej skład wchodzą zarówno parametry ekonomiczne, jak i techniczne procesów, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, jak również ich całkowity zakres. Czyli mówiąc wprost przeanalizowanie jakie prace należy wykonać, w jakim zasięgu, aby termomodernizacja miała sens. Audyt energetyczny budynku pozwala tak dobrać zadania w ramach termomodernizacji, aby nie tylko były one optymalne finansowo, ale również, aby efekt był zadowalający.

 Czy przeprowadzony audyt energetyczny ma sens?

Jak najbardziej. Jeśli bowiem tego się nie wykona, można przeinwestować w termomodernizację budynku, a efekt wcale nie będzie taki, jakiego inwestor oczekiwał. Dzięki dokładnej analizie, przeprowadzonej przez specjalistów, takie niebezpieczeństwo zostanie zażegnane.

Aby ekspertyza była całkowita, konieczne jest przeprowadzenie swoistych kontroli wszystkich istotnych  z punktu widzenia „uciekania ciepła” z domu, elementów. Z tego też powodu audyt energetyczny w budynku obejmuje takie instalacje, urządzenia czy fragmenty jak ściany, dachy, ale również stropodachy. Pod uwagę bierze się także okna, jak również wszystkie instalacje grzewcze znajdujące się w pomieszczeniach. Audytor z prawdziwego zdarzenia przeanalizuje też instalacje klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej. Co ciekawe, wpływ na zapotrzebowanie budynku na ciepło ma także zastosowane w nim oświetlenie, więc ten element także jest przedmiotem audytu. Oczywiście nie można zapomnieć o wszystkich odnawialnych źródłach energii.

Aby mieć pewność, że audyt energetyczny w budynku został przeprowadzony profesjonalnie i przede wszystkim fachowo, konieczne jest zatrudnienie specjalisty. Audytorem może zostać osoba z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska czy budownictwa lub też osoba po specjalnych kursach z zakresu przeprowadzania audytu energetycznego w budynkach.

Przeprowadzenie audytu energetycznego w budynku

Inwestor ma dwie możliwości, jeśli chodzi o przeprowadzenie audytu energetycznego w budynku. Pierwszą z nich jest audyt wstępny, nie tak szczegółowy, na podstawie którego można określić koszt, oszczędność energii oraz zakres prac. Aby móc wykonać audyt wstępny wystarczy rozmowa z inwestorem, oględziny budynku i przegląd udostępnionej dokumentacji technicznej.

Bardziej wnikliwą ekspertyzą jest oczywiście audyt szczegółowy, na który inwestor może zdecydować się po audycie wstępnym.

Wiadomo, że do każdego przeprowadzanego audytu podchodzi się indywidualnie, jednak są pewne zalecenie pokontrolne, które dotyczą się w zasadzie wszystkich kontrolowanych budynków. Pierwszym proponowanym rozwiązaniem jest ograniczenie utraty ciepła poprzez odpowiednią izolację. Kolejnym wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a trzecim usprawnienie istniejącego systemu grzewczego.

Powrót

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/sunector/sunector.pl/public_html/wp-content/themes/sunector/single.php on line 64

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.