Loader
Czy sama pompa ciepła wystarczy

Niezbędne by ogrzać dom!

30.09.2020

Czy sama pompa ciepła wystarczy, aby ogrzać cały dom?

Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to najłatwiejszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Jednak czy powietrzna pompa ciepła poradzi sobie podczas silnych mrozów, czy sama ogrzeje dom oraz, czy koszty nadal będą niskie? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy przyjrzeć się dokładnie powietrznej pompie ciepłej i warunkom, w jakich będzie wykorzystywana.

 

Zimno czy ciepło?

Gdy temperatura sięga 15-20°C na zewnątrz jest naprawdę zimno.  Wtedy cieplej się ubieramy, aby się nie przeziębić, na ulicach miast pojawiają się koksowniki, dzięki którym możemy się rozgrzać. Niestety w naszym domu wygląda to zupełnie inaczej – im zimniej, tym więcej ciepła musimy dostarczyć, aby zapewnić w nim komfortową, dostosowaną do nas temperaturę.

Chociaż wydaje się to niemożliwe to nawet przy temperaturach -20°C, powietrze atmosferyczne zawiera w sobie dość dużo ciepła, które skutecznie może wykorzystać pompa ciepła. Jednak nie każda pompa ciepła poradzi sobie w tak trudnych warunkach atmosferycznych.

Temperatury pracy pompy ciepłej

Pompy ciepła to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązać dostępnych na rynku. Możemy spotkać pompy ciepła o różnej efektywności wykorzystywania ciepła z powietrza, co przekłada się również na ich cenę. Dodatkowo niektóre z nich pracują tylko przy temperaturach do -15°C. Gdy temperatura powietrza jest niższa, pompa ciepła wyłącza się, dlatego potrzebne ciepło musi dostarczyć inne urządzenie grzewcze np. grzałka elektryczna, kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy lub olejowy. Jednak występują również pompy ciepła, które mogą działać przy temperaturach powietrza sięgających do nawet -25°C. Jednak ważne jest to, aby sprawdzić, czy przy tak niskich temperaturach praca pompy będzie ekonomiczna, czy będzie się opłacała. Najlepiej sprawdzić to na konkretnym przykładzie:

 • nowy dom, wymagana moc grzewcza: 8 kW (przy temperaturach powietrza: -20°C),
 • przyjmijmy, że przez 10 dni temperatury zewnętrzne wynoszą -20°C, w tym czasie nasz dom będzie potrzebował 1920 kWh energii cieplnej do jego ogrzewania (10 dni x 24 godziny x 8 kW = 1920 kWh),
 • efektywność pracy pompy ciepła: COP = 2,5 (przy temperaturach powietrza A = -20°C i temperaturze wody grzewczej W = 35°C),
 • cena prądu: 0,60 zł brutto/kWh.

Zużycie energii elektrycznej i koszty ogrzewania w ciągu 10 dni, w których temperatura zewnętrzna wynosi -20°C:

 • zużycie energii elektrycznej (przy COP = 2,5): 768 kWh (1920 kWh / 2,5 = 768 kWh),
 • koszt prądu: 461 zł brutto (768 kWh x 0,60 zł/kWh = 460,80 zł).

Można zauważyć, że koszty ogrzewania będą niewielkie i pompa mogłaby ogrzewać dom nawet przy temperaturach -20°C, jednak biorąc pod uwagę tylko 10 dni mroźnych. Jeśli w pozostałych 20 dniach mroźnego miesiąca temperatury będą wynosić ok. -10°C, możemy spodziewać się, że rachunek za prąd wyniesie ponad 1000 zł w danym miesiącu.

Dla porównania, jeśli w ciągu rozpatrywanych 10 dni COP pompy ciepła będzie niższy, koszty ogrzewania będą wynosić:

 • COP = 2 (A = -20°C / W = 35°C): zużycie prądu 960 kWh, koszty ogrzewania: 576 zł brutto,
 • COP = 1,5 (A = -20°C/ W = 35°C): zużycie prądu 1280 kWh, koszty ogrzewania: 768 zł brutto,
 • COP = 1,0 (A = -20°C/ W = 35°C): zużycie prądu 1920 kWh, koszty ogrzewania: 1152 zł brutto.

Wyraźnie widać, że dla tych samych warunków pracy pompy ciepła, im wyższy będzie współczynnik COP, tym koszty ogrzewania będą niższe. Nieopłacalna będzie praca pompy ciepła, której COP wynosi 1, wtedy koszty ogrzewania będą porównywalne do ogrzewania zwykłą grzałką elektryczną.

 

Moc pompy ciepła

Moc grzewcza pompy zależy przede wszystkim od temperatury powietrza i od wymaganej temperatury wody zasilającej ogrzewanie domu. Na rynku spotkać można pompy, których moc grzewcza spada wraz z obniżaniem się temperatury powietrza. Występują również pompy, których moc zmniejsza i zwiększa się wraz z obniżaniem się temperatury powietrza- taki przykład można zobaczyć poniżej: przy temperaturze wody grzewczej 35°C i powietrza 0°C, moc grzewcza wynosi 8 kW; przy -15°C również 8 kW, a przy -20°C – 7 kW. W każdym przypadku COP pompy ciepła będzie stale zmniejszał się wraz z obniżaniem temperatury powietrza.

Podsumowując

Należy wybrać taką powietrzną pompę ciepła, aby mogła samodzielnie ogrzać dom do temperatur zewnętrznych między -5 a -10°C. Przy niższych temperaturach powinna być wspomagana lub zastępowana dodatkowym źródłem ciepła np. kotłem grzewczym, lub grzałką elektryczną.

Warto pamiętać, że występują również domy, takie jak nasz przykładowy, do którego można dobrać pompę ciepła, która będzie samodzielnie ogrzewać dom nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających do -20°C- bez konieczności wspomagania dodatkowym źródłem ogrzewania domu. Moc grzewcza pompy w tym przypadku będzie wynosić 7 kW, a COP = 2,3 (dla A = -20°C / W=35°C). Taka moc może wystarczyć, ponieważ zamiast 8 kW nasz dom może potrzebować w rzeczywistości mniejszą ilość np. 6-7 kW. Moc 7 kW może wystarczyć również w momencie, gdy obniżymy wymaganą temperaturę w kilku pomieszczeniach (np. zamiast 22°C, na 19-20°C).

O tym również warto pamiętać!

 • Im wyższa temperatura wody zasilającej ogrzewanie domu, tym pompa ciepła będzie zużywać więcej prądu.
 • Mroźne powietrze zawiera znacznie mniej wilgoci niż powietrze o wyższej temperaturze, dlatego podczas mrozów oszranianie parownika pompy ciepła będzie występować bardzo rzadko.
 • Temperatury zewnętrzne na poziomie -20°C występują bardzo rzadko w ciągu roku – przez zdecydowaną część okresu grzewczego są wyższe od -5°C.
 • Inwestor w rozmowie z projektantem powinien dokładnie określić, czego oczekuje. Dzięki temu projektant będzie mógł zaproponować odpowiednią pompę ciepła i zaprojektuje całą instalację ogrzewania domu.
 • Ostateczny wybór rozwiązań warto dokonać, uwzględniając koszt kompletnej inwestycji i późniejsze koszty ogrzewania.
 • Powietrzna pompa ciepła to tylko jeden z wielu sposobów na ogrzewanie domu – nie dla każdego takie rozwiązanie będzie odpowiednie.

Domy ogrzewane pompą ciepła- przykłady

 • energooszczędny dom o powierzchni 300 m2
 • powietrzna pompa ciepła Panasonic
 • ogrzewanie podłogowe w całym domu
 • koszt ogrzewania c.o. i c.w.u. w okresie grzewczym to ok. 1 300 zł

„Na początku przeanalizowałem koszty. Wyceniłem kotłownię węglową i ogrzewanie oparte o pompę ciepła. Okazało się, że nowoczesna kotłownia węglowa nie była dużo tańsza od pompy. Za kotłownię opartą na kotle węglowym dwukomorowym z podajnikami musiałbym zapłacić ok. 27 000 zł, a za instalację z pompą ciepła ok. 33 000 zł. Różnica ta sprawiła, że w pewnym stopniu zadbałem o ekologię oraz zapewniłem sobie komfort związany z bezobsługowością. Dzięki temu, że zrezygnowałem z kotłowni, nie muszę martwić się o składowanie paliwa, a także mam większy garaż”.

 • zmodernizowany 43-letni dom – kostka: 130 m2
 • powietrzna pompa ciepła Panasonic
 • koszt ogrzewania c.o. i c.w.u. w okresie grzewczym, to ok. 2 600 zł

„O rozwiązaniu, jakim jest powietrzna pompa ciepła, opowiedział mi mój syn. Sam już korzystał z pompy, dlatego ja również postanowiłem zaufać tej firmie i kupiłem pompę Panasonic. To była bardzo dobra decyzja, jestem zadowolony z tej pompy. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, ponieważ przede wszystkim jest to dla mnie ogromna wygoda. Dodatkowo firma Panasonic dba o swoich klientów, zapewniając im świetny serwis. Gdy w mojej pompie ciepła odtrącił się z farby jeden element obudowy, zadzwoniłem do serwisu i pracownicy przyjechali do mnie i po 4 latach od zakupu za darmo wymienili uszkodzoną część.

 • 7-letni dom, 140 m2 – kupiony i modernizowany
 • pierwotnie dom ogrzewany gazem ziemnym
 • ostatecznie inwestor wybrał powietrzną pompę ciepła Panasonic
 • instalacja fotowoltaiczna, o mocy zainstalowanej 4 kWp
 • kominek z płaszczem wodnym – praktycznie nieużywany w okresie grzewczym
 • ogrzewanie mieszane: grzejniki i podłogówka

„Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki możemy cieszyć się niskimi rachunkami za energię elektryczną. W okresie od stycznia do końca kwietnia rachunek wyniósł 280 zł.”

 

Powrót

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/sunector/sunector.pl/public_html/wp-content/themes/sunector/single.php on line 64

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.