Loader

Dla rolników – Fotowoltaika

17.07.2020

Być może zauważyliście, że na dachach budynków gospodarczych coraz częściej można zobaczyć instalacje fotowoltaiczne. Zastanawiacie się skąd wziął się ten nagły wzrost zainteresowania fotowoltaiką dla gospodarstw rolnych i hodowców? Jakie korzyści przysługują rolnikom, którzy postanowią zamontować na swoich budynkach panele fotowoltaiczne?

FotowoltaikaFotowoltaika, czyli jak obniżyć ceny prądu w gospodarstwie rolnym

Wiedzieliście, że często z całkowitych kosztów, które ponosi gospodarstwo rolne, aż 20% to opłaty za prąd? Praca rolnika wiąże się z koniecznością korzystania z różnych maszyn, a te niestety czerpią sporo energii. Nie bez znaczenia jest też stale rosnąca mechanizacja rolnictwa. Coraz mniej obowiązków w gospodarstwie rolnym wymaga pracy ludzkich mięśni – zastępują je mechaniczne, zasilane prądem rozwiązania. Można więc łatwo dojść do wniosku, ze im większe i bardziej rozwinięte technologicznie jest gospodarstwo, tym większe koszty energii ponosi prowadzący je rolnik. Opłaty za prąd mogą się wahać od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Profil działalności rolniczej, używane maszyny, a w końcu też wielkość gospodarstwa – to wszystko ma wpływ na wysokość faktur za energię elektryczną w gospodarstwach rolnych. Co więc mogą zrobić rolnicy i hodowcy, aby nieco odciążyć swoje portfele?

Korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne generują prąd, który następnie rolnicy mogą wykorzystywać w swoich gospodarstwach. Pozyskiwana z promieni słonecznych energia elektryczna jest zużywana na bieżąco, według potrzeb hodowcy. Nic się jednak nie marnuje – nadmiar prądu jest gromadzony w sieci energetycznej. Aż 80% z tej nadwyżki rolnicy wykorzystają jesienią i zimą, dzięki czemu krótszy dzień i niższa produkcja energii nie będzie dla nich odczuwalna. Warto nadmienić, że inwestycja w instalacje fotowoltaiczną jest bardzo dobrym zabezpieczeniem przed wzrostem cen prądu. Właściciel gospodarstwa rolnego ma możliwość odliczenia 25% wartości takiej inwestycji od podatku rolnego, któremu podlegają grunty sklasyfikowane jako użytki rolne albo jako grunty zadrzewione na użytkach rolnych. Rolnik inwestujący w fotowoltaikę otrzyma ulgę inwestycyjną. Przyznaje się ją po zakończeniu inwestycji. W jej skład wchodzi:

  • odliczenie 1/4 kwoty instalacji fotowoltaicznej od należnego podatku rolnego
  • 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych udokumentowanych rachunkami.

Dodatkowo jeżeli kwota ulgi inwestycyjnej nie zostanie wykorzystana przez podatnika, przechodzi na jego następców. Można ją rozliczyć w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.

„AgroEnergia” – dotacje i pożyczki dla gospodarstw rolnych

„AgroEnergia” jest nowym programem, umożliwiającym rolnikom i hodowcom staranie się o pożyczkę lub dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego budżet to aż 200 milionów złotych. Został on podzielony na dwie części:

  • 120 mln zł przeznaczone zostanie na pożyczki,
  • 80 mln zł będzie stanowiło wsparcie bezzwrotne, czyli dotacje.

Jeżeli rolnik zdecyduje się ubiegać o dofinansowanie, maksymalnie może otrzymać zwrot kosztów aż 40% kosztów kwalifikowanych. Instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe i wodne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła i magazyny energii – wszystko to są odnawialne źródła energii elektrycznej i energii cieplnej, które podlegają dofinansowaniu.

Fotowoltaika – inwestycja na lata

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, na którą decydują się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Jej koszty zwracają się w ciągu 7-8 lat – po tym czasie wysokość rachunków redukuje się do opłat za przesył, a sama energia słoneczna jest zupełnie darmowa. Fotowoltaika to przedsięwzięcie sięgające w przyszłość. Zapewnia gospodarstwu niezależność energetyczną i zabezpieczenie przed podwyżkami cen prądu przez minimum 30 lat sprawnego działania instalacji.

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.