Loader
Sunector - instalacje fotowoltaiczne oraz modułowe kolektory słoneczne
Świlcza 150E, 36-072 Świlcza biuro@sunector.pl 733 744 106
Fotowoltaika

Fotowoltanika, czy foto woltanika

13.07.2020

Fotowoltanika, czy foto woltanika i dlaczego żadna z nich?

Kiedy w Google szukamy energii ze słońca, nie wszyscy wpisujemy tam słowo fotowoltaika. Często szukamy pod hasłem fotowoltanika albo foto woltanika. Wydawać by się mogło, że Polacy osłuchali się już z tym  terminem. W końcu panele fotowoltaiczne przestały być postrzegane jako droga fanaberia i zawitały nawet pod bardzo oporne strzechy. Przekonaliśmy się do tego, że jest to inwestycja na lata, która ma praktycznie same plusy. Cóż jednak z tego, skoro wciąż nie potrafimy wpisać w wyszukiwarkę nazwy bez błędu i najważniejsze czemu nieszczęsna fotowoltanika nie daje się wyplenić z potocznej mowy?

Polacy nie gęsi…

Być może winna jest nasza przekora. Większość z nas doskonale zna powiedzenie, iż Polacy nie gęsi i swój język mają. Obce terminy, spolszczamy, jak się tylko da. Przy okazji powstają niezwykle ciekawe konstrukcje językowe.  Fotowoltanika brzmi dla nas bardziej swojsko, nic więc dziwnego, że ta literówka jest tak często powtarzana. Błędna foto woltanika z kolei, powstała prawdopodobnie, gdy użytkownicy wyszukiwarek bezskutecznie zaczęli wpisywać źle zasłyszane słowo w Google. Brak wyników zmusił ich do kombinowania…

Efekty widzimy do dziś, choć algorytmy Google bez trudu podpowiadają wpisującym złe terminy prawidłowe hasła i wyniki, minie jeszcze trochę wody w Wiśle, zanim nauczymy się zapisywać to słowo poprawnie. Pierwszym krokiem do właściwej pisowni niech będzie zrozumienie, skąd wzięła się fotowoltaika.

Światło + bateria = fotowoltaika

Korzeni słowa fotowoltaika należy szukać w Grecji. Nazwa pochodzi od połączenia greckiego φῶς (fōs – czyli światło) oraz volt – nazwy jednostki siły elektro-napędowej, a zarazem nazwiska konstruktora żarówki. Anglicy z obu słów zrobili swoją zbitkę photovoltaic, a Polacy fotowoltaikę. Internacjolizmy zakończone na –ic w języku polskim zwykle przyjmują końcówkę –ika lub –yka. Było tak z matematyką, czy dynamiką, których nikt przecież nie nazywa matematynką, czy dynaminką. Językoznawcy zrobili swoje, pech chciał, że tym razem poprawna nazwa nie do końca się przyjęła, nic dziwnego, skoro nawet słownik na komputerze taką samą czerwoną kreską podkreśla fotowoltaikę, co fotowoltanikę i foto woltanikę.

Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca

A teraz pytanie, czy wiemy, czym fotowoltaika w ogóle jest? Tu jak się okazuje, też są schody, gdyż panele fotowoltaiczne, wciąż często mylimy z kolektorami słonecznymi i nie potrafimy wskazać różnicy. Najprościej mówiąc, panele fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego na prąd w naszych gniazdkach. System fotowoltaiczny podłącza się do instalacji elektrycznych w budynkach. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych energię z fotowoltaiki możemy czerpać cały rok i nie służy nam ona tylko do podgrzewania wody. Taką energię możemy wykorzystywać na bieżąco, magazynować, a nawet sprzedawać. To tylko jedna z różnic, które dzieli kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych. Pamiętajcie, Polak wyedukowany nie wyrzuca pieniędzy w błoto. Wybierz mądrze i ciesz się prądem ze słońca przez cały rok.

 

 

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Konrad Kunysz

Manager ds. sprzedaży

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.