Loader
Fotowoltaika

Jak odliczyć część kosztów instalacji fotowoltaicznej

23.03.2021

Jak odliczyć część kosztów instalacji paneli słonecznych w rocznym rozliczeniu PIT?

Właściciele gospodarstw domowych, którzy w 2020 i 2021 roku zainstalowali panele słoneczne, mogą skorzystać z ulgi modernizacyjnej i tym samym odliczyć część poniesionych kosztów w rocznym zeznaniu podatkowym. Czym jest ulga modernizacyjna? Jak prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Zapraszamy do lektury.

Ulga modernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna jest ulgą przyznawaną od Państwa w ramach programów ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w Polsce.

Program ten ma na celu zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych do instalacji paneli słonecznych i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Na mocy artykułu 3 pkt 2a Prawa budowlanego za dom jednorodzinny rozumieć należy “budynek wolno stojący lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący samodzielną całość”.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych na zakup paneli słonecznych, materiałów budowlanych, a także kosztów związanych z samą usługą montażu.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne obejmuje następujące działania:

 • modernizację systemu grzewczego, dzięki której zmniejszone zostało zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzania budynku mieszkalnego,
 • całkowitą lub częściową zmianę źródeł pozyskiwania energii na źródła odnawialne,
 • usługę przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, której zadaniem jest zmniejszenie opłat związanych z pozyskiwaniem ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych,
 • modernizację, dzięki której zmniejszone są straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych. Dotyczy ona budynków mieszkalnych, które podpięte są do miejskiego systemu ogrzewania, a które chcą zmniejszyć zużycie tej energii.

Materiały budowlane, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym

Na mocy załącznika do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.2018 r. dotyczącego realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, z zeznania podatkowego można odliczyć następujące materiały i urządzenia:

 • węzeł cieplny z programatorem temperatury,
 • materiały budowlane służące do docieplenia budynku oraz ochroną przed powstaniem wilgoci,
 • zbiornik na gaz i olej,
 • kocioł gazowy lub olejowy kondensacyjny z armaturą zabezpieczającą, sterowaniem oraz układem doprowadzania powietrza i odprowadzenia spalin,
 • kocioł na paliwo stałe, który spełnia wymogi ekoprojektów (Dz.Urz. UE L. 193 z 21.07.2015, s. 100),
 • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji grzewczej.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać może właściciel lub współwłaściciel gospodarstwa domowego, który odprowadza podatek dochodowy według skali podatkowej. Stawka podatku musi wynosić 19%. Podatnik musi również opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Aby przystąpić do programu i odliczyć ulgę z podatku, należy również spełnić następujące warunki:

 • udokumentować wszystkie wydatki związane z instalacją paneli słonecznych,
 • zakończyć montaż przed upływem 3 lat od roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z instalacją,
 • ulga termomodernizacyjna nie zostanie przyznana, kiedy podatnik skorzysta z innego dofinansowania, np. z lokalnego programu lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • podatnik, który w zeznaniu podatkowym zaliczył wydatki do kosztów uzyskania przychodów, następnie odliczył je od podatku, również nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjna.
Powrót

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/sunector/sunector.pl/public_html/wp-content/themes/sunector/single.php on line 64

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.