Loader
Sunector - instalacje fotowoltaiczne oraz modułowe kolektory słoneczne
Świlcza 150E, 36-072 Świlcza biuro@sunector.pl 733 744 106
Kolektory słoneczne zastosowanie przemysłowe

Kolektory słoneczne – zastosowanie przemysłowe

26.03.2019

Biorąc po uwagę, że kolektory słoneczne są w stanie ograniczyć roczne zużycie energii niezbędnej do podgrzewania wody nawet o 70% (a w gorących letnich miesiącach liczba ta potrafi zwiększyć się nawet do 100%), nic dziwnego w tym, że szturmem opanowują dachy gospodarstw domowych. A co z wykorzystaniem solarnego ciepła w przemyśle?

Około 25% ogólnego zapotrzebowania na energię końcową w Europie odnosi się do ciepła przemysłowego. Natomiast w Polsce udział przemysłu w ogólnym zużyciu energii wynosi 27% i przewyższa średnią europejską. Dlaczego zatem kolektory słoneczne tak rzadko wykorzystywane są w produkcji? Największą barierę stanowią idące w parze z ich instalacją koszta.

Jednak montaż solarów na obiektach przemysłowych nie jest niemożliwy. Każdy projekt powstaje w oparciu o indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Zanim firma zdecyduje się na umieszczenie solarów na dachu swojego budynku, konieczne jest odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących zapotrzebowania na ciepło przemysłowe poniżej temperatury 100°C, możliwości wykonania montażu kolektorów słonecznych na dachu budynku oraz określenie zapotrzebowania na ciepło lub chłód przemysłowy w okresie lata.

Zobacz: Przyszłość kolektorów słonecznych w Polsce

Jeśli otrzymamy same twierdzące odpowiedzi, śmiało możemy przystąpić do współpracy z firmą zajmującą się montażem solarów.

W jakich branżach przemysłowych zastosowanie znalazły kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne w branży spożywczej

Procesy technologiczne wykorzystują wodę o temperaturze, którą można uzyskać z pomocą kolektorów społecznych. Dla przykładu niemiecka firma Merl GmbH & Co zdecydowała się na wykorzystanie 568m2 kolektorów słonecznych o łącznej pojemności 30 tysięcy litrów. Taki zabieg pozwolił na 40% pokrycie zapotrzebowania tego zakładu na ciepłą wodę użytkową.

Kolektory słoneczne w branży piwowarskiej

Piwa rzemieślnicze opanowały rynek. Nie brakuje browarów regionalnych, które zajmują się produkcją lokalnych piwek. By przygotować 1 litr tego trunku zużywa się od 200 do 1400 Wh energii, natomiast wszystkie procesy produkcyjne zachodzą w temperaturze, która nie przekracza 100°C. 3/4 energii wykorzystywanej przez browary stanowi energia cieplna, elektryczna pozostałą część.

Zobacz: Kolektory słoneczne – najtańszy sposób podgrzania ciepłej wody użytkowej

Kolektory słoneczne w przemyśle chemicznym

Galwanizacja, czyli kąpiele w temperaturze 80-90°C wykorzystywane są w przemyśle chemicznym. Niemiecka firma Steinach und Vollmann GmbH zdecydowała się wykorzystać do nich 400m2 próżniowych kolektorów słonecznych. Dodatkowo solary wspomagały ogrzewanie budynku. W rezultacie uzyskano zmniejszenie użycia gazu o 40% w skali roku.

Kolektory w przemyśle garbarskim

W zakładach, w których zachodzi obróbka skór zwierzęcych wykorzystuje się gorącą, ale nie wrzącą, wodę. Gdy pewna austriacka firma zdecydowała się na instalację kolektorów słonecznych, udało się jej wyłączyć kocioł grzewczy od maja do października.

Zaprezentowaliśmy zaledwie kilka z wielu możliwości zmniejszenia kosztów pozyskiwania energii cieplnej w zakładach przemysłowych, w których potrzebne są spore ilości energii elektrycznej. Kolektory słoneczne sprawdzają się w różnego rodzaju firmach i sukcesywnie przyczyniają się do zmniejszenia ich opłat przeznaczonych na ogrzanie wody użytkowej.

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Konrad Kunysz

Manager ds. sprzedaży

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.