Loader

Kolektory

19.09.2023

Instalacja kolektorów słonecznych zmniejsza zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania wody nawet o 60% w skali roku, a o 100% w miesiącach letnich. Solary to nic innego jak urządzenia, w których energia z promieniowania słonecznego przekształcana jest w ciepło. Brzmi jak magia? Może, ale po przeczytaniu tego artykułu będziesz znać wszystkie tajniki tych czarów.

Kolektory słoneczne – zasada działania

Solary spełniają jedno ważne zadanie – pobierają energię z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazują ją do instalacji grzewczej.

1. Promienie słoneczne docierają do absorbera, który pochłania je i zamienia w ciepło.

2. Od absorbera ogrzewa się czynnik grzewczy, którym może być woda lub niezamarzający płyn. Przepływa on przez kolektor, a następnie trafia do zasobnika.

Zobacz: Inwestycja w solary, inwestycją w przyszłość

3. W zasobniku znajduje się woda użytkowa, której zostaje oddane ciepło z płynu czynnika grzewczego, ten natomiast ulega ochłodzeniu i wraca do kolektora.

Tak w skrócie i maksymalnym uproszczeniu można wytłumaczyć magię kolektorów słonecznych, jednak mówiąc o ich działaniu nie można pominąć czynników, które mają wpływ na ich funkcjonowanie.

Jest to oczywiście ustawienie względem stron świata. Największą wydajność osiąga urządzenie zwrócone w stronę południa. Jeśli budynek ma niekorzystne położenie względem kierunków świata, nie przekreśla go to z możliwości czerpania z dobrodziejstw, jakie dają solary, naprzeciw wychodzą kolektory modułowe absorbujące promienie słoneczne pod różnymi kątami padania.

Zobacz: Kolektory słoneczne – oszczędność dla Twojej firmy

Nie bez znaczenia jest tutaj miejsce montażu. Musi to być oczywiście teren nasłoneczniony. Instalacja urządzenia w cieniu drzew lub innych budynków wydaje się być pozbawiona celu. Najlepszą lokalizacją jest dach budynku, na którym można zainstalować właściwie każdy typ spolarów i co najlepsze, można zrobić to nie tylko na etapie budowania domu, ale także już w trakcie użytkowania go przez lokatorów. Istnieje również możliwość montażu kolektorów na ziemi, wówczas o wiele łatwiej jest je umyć lub odświeżyć.

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.