Loader
odnawialne źródła energii rodzaje

Odnawialne źródła energii – rodzaje i zalety

18.04.2019

W czasach wzrostu cen prądu oraz globalnego zwrotu ku sprawom związanych z ekologią, pomocy oraz przyszłości energii upatruje się w jej odnawialnych źródłach. Dzięki nim w sposób świadomy zmniejszymy deficyt mocy potrzebnej do powstania ciepłej wody użytkowej czy ogrzania domu. Zgodnie z Krajowym Planem Działań Dotyczących Rozwoju Mikroinstalacji do 2020 roku, z takiego typu pozyskiwania energii na własne potrzeby korzystać będzie aż 2,5 mln właścicieli gospodarstw domowych.

Odnawialne źródła energii – co to jest?

Jaka jest definicja odnawialnych źródeł energii? Pod tą nazwą kryje się energia pozyskiwana z procesów przyrodniczych, które mimo zużywania, odnawiają się na nowo. Mówimy o promieniowaniu słonecznym, wietrze, prądach i pływach morskich oraz biogazie powstałym w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków.

Zobacz: Dlaczego warto zainwestować w kolektory słoneczne?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie w odnawialne źródła energii powinniśmy inwestować, wydaje się być oczywista, ale zbierzmy zalety w jednym miejscu. Najważniejszy jest oczywiście brak negatywnego oddziaływania na środowisko. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł nie niesie za sobą powstania zanieczyszczeń, ani nie przyczynia się do globalnego ocieplenia, z którym walczy dzisiaj cała planeta. Przy tej metodzie problemem nie jest także wyczerpywanie się zasobów, zatem jest to niezwykle wydajny sposób – przykładowo, w godzinę na Ziemię dociera więcej energii z promieniowania słonecznego niż wynosi jej roczne zużycie na świecie.

Zobacz: Jak oszczędzić na rachunkach z pomocą kolektorów słonecznych?

Odnawialne źródła energii – rodzaje

Jeśli właściciele gospodarstwa domowego chcą zostać prosumentami i zacząć korzystać z odnawialnych źródeł pozyskiwania energii, mogą rozważyć trzy rozwiązania – instalację kolektorów słonecznych, dzięki którym spadną rachunki za ogrzewanie wody użytkowej; pompy ciepła pomagającej zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz panele słoneczne, których montaż pozwoli na zmniejszenie wydatków na prąd.

Z wiadomych względów pod lupę weźmiemy pracę kolektorów słonecznych, które odzyskują energię cieplną przez nagrzanie absorbera. Następnie wykorzystywana jest ona do pogrzania wody użytkowej. Energia elektryczna w przypadku tych urządzeń potrzebna jest jedynie do zasilenia pompy obiegowej i sterownika. Dzięki niepozornym kolektorom zaspokajane jest nawet 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową domowników w skali roku, natomiast latem liczba ta wzrasta do 100%.

W erze oszczędności prądu i przejawiania zachowań proekologicznych odnawialne źródła energii wydają się być nie tyle co przyszłością i ekologiczną alternatywą, a koniecznością.

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.