Loader
Dlaczego warto zastanowić się nad ogrzewaniem domu pompą ciepła?

Ogrzewanie domu pompami ciepła

01.10.2020

Ogrzewanie domu pompami ciepła to komfortowy i tani sposób, dlatego coraz więcej osób wybiera tę opcję. Głównym powodem, dla którego decydujemy się na ten sposób ogrzewania to niskie koszty oraz fakt, że pompa ciepła  będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. W dzisiejszych czasach ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają na wyższe i trudno przewidzieć jak ta sytuacja będzie wyglądać w najbliższych latach.

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem. Stosując pompy ciepła, czyli tanie w eksploatacji źródła ogrzewania możemy zapewnić sobie niskie koszty przez nawet 50 lat.

Obecnie produkowane pompy ciepła to na pewno niezawodne, oszczędne i przyjazne środowisku źródło ciepła, które mają przed sobą wspaniałą, zapewnioną przyszłość. Dzisiaj w Szwajcarii już co trzeci dom wyposażony jest w pompę ciepła. W Polsce również z roku na rok to źródło ciepła zyskuję coraz więcej zwolenników, którzy decydują się na użycie w swoim domu pompy ciepła.

Ogrzewanie domu i pompy ciepła

 • Wybór pompy ciepła zapewnia niższe koszty budowy domu – wybierając pompę ciepła, nie potrzebujemy budować komina czy magazynu na opał.
 • Nie musimy tracić czasu na szukanie paliwa, które jest dobrej jakości, a także w przystępnej cenie – przy niektórych źródłach ciepła jest to zasadnicza kwestia wpływająca na trwałość kotła, jego awaryjność i koszt ogrzewania.
 • Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi – wystarczy jednie odpowiednio ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Obie te czynności są bardzo intuicyjne.
 • Szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych w stosunku do kotłowni na olej opałowy, gaz płynny czy ogrzewania elektrycznego (grzejniki elektryczne) – realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 7 lat.
 • Długa żywotność pompy ciepła – przy odpowiedniej instalacji wynosi nawet do 50 lat.
 • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, mimo że jest zasilana przez energię elektryczną, która w Polsce wytwarzana jest głównie ze spalania węgla. Jednak, aby uzyskać 1 kW ciepła z pompy, trzeba spalić znacznie mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego lub, mniej niż w kotle węglowym. Dodatkowo łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na inwestycję proekologiczną.
 • Udział energii elektrycznej pochodzącej z biopaliw, energii słonecznej i wiatru systematycznie wzrasta – w przyszłości pompy ciepła będą zasilane wyłącznie energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii tzw. zielonym prądem.

Dlaczego warto zastanowić się nad ogrzewaniem  pompą ? Bo to niemal darmowe ciepło!

 • Warto wiedzieć, że pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku (wyjątkiem jest pompa ciepła powietrze/woda). Może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami – łatwo można podłączyć do instalacji np. do kolektorów słonecznych czy kominka z płaszczem wodnym. Pompa ciepła wspaniale współpracuje również z kotłem gazowym, olejowym lub z kotłem na paliwo stałe.
 • Dodatkowym plusem pompy ciepłej jest możliwość nie tylko ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczenia np. w lecie. Zapewnia to większy komfort w budynku dla domowników.
 • Nasz kraj coraz bardziej przyjazny jest dla środowiska, dlatego powszechne stanie się stosowanie pomp ciepła. Już niedługo w Polsce, tak jak w wielu krajach europejskich możliwe będzie otrzymanie bezzwrotnej dotacji wspomagającej inwestycje i specjalnej taryfy energii elektrycznej (niższe od obecnych) na zasilanie pomp ciepła.

 

To warto wiedzieć!

Pompy ciepła to przede wszystkim źródła ciepła, które mają wiele zalet. Jednak zdarzają się również wady, o których warto wiedzieć:

 • Odpowiednie ogrzewanie budynku – pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła, co oznacza, że może ogrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania do stosunkowo niskiej temperatury: 55, 65°C. Wiąże się to z dodatkowym zastosowaniem przystosowanej do tego instalacji grzewczej, np. z ogrzewaniem podłogowym, ściennym.
 • Początkowo wyższa cena inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, która stosunkowo szybko się zwraca. Jednak często zdarza się tak, że koszty instalacji z pompą ciepła nie są wiele większe od np. kotła gazowego czy kotła zasilanego paliwem stałym. Wystarczy tylko dobrze przeliczyć wszystkie koszty, aby dowiedzieć się, jak wygląda to w rzeczywistości.

 

Alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Pompy stosuje się w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Szczególnie polecane są jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania. Pompa ciepła będzie również wspaniałą możliwością dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazu do budynku. Dodatkowo jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Im budynek będzie „cieplejszy”, tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza inwestycja.

Korzystna współpraca

Pompa ciepła należy do niskotemperaturowych źródeł ciepła, dlatego instalacja grzewcza w budynku powinna być do tego przystosowana. Im temperatura wody grzewczej będzie niższa, tym pompa będzie pracować oszczędniej – zużyje mniej energii elektrycznej.

Należy pamiętać o tym, aby nowy budynek, który będzie ogrzewany pompą ciepła, powinien być wyposażony w ogrzewanie podłogowe lub ścienne. W najzimniejsze dni do zapewnienia wymaganej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach powinna wystarczyć woda grzewcza o temperaturze 35-40°C. Ogrzewanie podłogowe ma tę przewagę nad innymi systemami, że jego duża bezwładność cieplna pozwala na dłuższe przerwy w pracy pompy ciepła bez obniżenia komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach.

Pompa ciepła może dodatkowo pracować w instalacji z grzejnikami, jednak zaprojektowanymi na stosunkowo niską temperaturę wody grzewczej na zasilaniu np. 50-60°C. Należy liczyć się z tym, że grzejniki o tak niskiej temperaturze wody grzewczej powinny być duże lub trzeba będzie zastosować kilka na jedno pomieszczenie.

A co w modernizowanych pomieszczeniach?

W budynkach modernizowanych, które zostały ocieplone, także można zastosować pompę ciepła. Ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien itp. powoduje, że zapotrzebowanie na ciepło w budynku i w poszczególnych pomieszczeń zmniejszy się – tym samym woda grzewcza zasilająca istniejące grzejniki (stare) może być niższa np. 55°C. Pozwala to na zastosowanie pompy ciepła bez konieczności wymiany grzejników.

Decydując się na pompę ciepła, nie musimy rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe, ponieważ pompa może współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Instalacja może być tak zaprojektowana, że w pierwszej kolejności wykorzystywane będzie tańsze źródło ciepła, a cała instalacja będzie pracować automatycznie.

Sprawdź, czy pompa ciepła jest dla ciebie: https://sunector.pl/pompy-ciepla/

 

Powrót

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/sunector/sunector.pl/public_html/wp-content/themes/sunector/single.php on line 64

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.