Loader
Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

26.10.2020

Czasy, kiedy klimatyzacja należała do ogromnych luksusów, już na szczęście odchodzą do lamusa. Owszem, w dalszym ciągu nie jest to mały wydatek, jednak coraz bardziej dostępny. Bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy w bloku, to mamy szansę poprawić komfort swojego życia podczas upalnych miesięcy. To bardzo istotne, ponieważ okazuje się, że wpływ klimatyzacji na zdrowie jest wręcz nieoceniony. Jednak jak w przypadku wszystkiego, ważne jest, aby wiedzieć konkretnie jaki jest wpływ klimatyzacji na zdrowie.

Upał nie zawsze mile widziany

 

Wszyscy lubimy wysokie temperatury, zwłaszcza podczas urlopów. Jednak zupełnie inaczej, kiedy musimy siedzieć w biurze czy w domu, pod nosem brakuje akwenu z chłodną wodą, a pot leje się z nas strumieniami. Wtedy tęsknimy za zimą… Na szczęście, dzięki możliwościom klimatyzatorów, może sobie skutecznie podczas takich dni pomóc. Dlaczego warto o tym pomyśleć? Ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą nieźle nam dopiec. Po pierwsze, gdy jest zbyt ciepło, zaczynamy gorzej funkcjonować. Spada koncentracja, jesteśmy ospali, nie umiemy się skupić na wykonywanej czynności, przez co spada również nasza wydajność.

Jaki jest wpływ klimatyzacji na zdrowie?

Po drugie, przegrzanie organizmu może spowodować udar cieplny czy odwodnienie organizmu – a nie trzeba chyba nikomu przypominać, jak istotnym składnikiem naszego organizmu jest woda.  Po trzecie, ekstremalnie wysokie temperatury mogą doprowadzić do pojawienia się problemów z układem krążenia. Widać więc, że to nie przelewki. Jak w tym wszystkim jest wpływ klimatyzacji na zdrowie? O tym przeczytacie poniżej

 

Gdy temperatura spada

 

Podstawową zaletą klimatyzatora jest oczywiście to, że obniża skutecznie temperaturę powietrza w pomieszczeniu. A to automatycznie poprawia komfort mieszkańców czy pracowników. Klimatyzator to również dobre urządzenie dla alergików. Nie każdy bowiem wie, że może on pomóc w usuwaniu z powietrza roztoczy, kurzy czy grzybów, ale również wirusów czy bakterii. Te ostatnie z pewnością niejednokrotnie dały się we znaki osobom o zmniejszonej odporności.

 

Klimatyzator a wilgoć powietrza

 

Każdemu z nas klimatyzator kojarzy się przede wszystkim z przyjemnym chłodem. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiada on również za osuszenie powietrza, przez co poprawia się komfort oddychania. Zbyt wilgotne powietrze jest prawdziwym rajem dla grzybów, pleśni i innych szkodliwych dla organizmu czynników. Prawidłowy wskaźnik procentowy wilgotności powietrza to około 40-50%. I odpowiednio ustawiony klimatyzator może pomóc taką wilgoć w powietrzu utrzymać.

 

Na co trzeba uważać?

 

Wpływ klimatyzacji na zdrowie jest pozytywny, pod warunkiem, że wiadomo jak odpowiednio go ustawić, odpowiednio konserwować i serwisować. Podstawowym błędem, który niestety często odbija się na naszym zdrowiu podczas używania klimatyzacji, jest zbyt niska temperatura. Aby organizm nie doznał szwanku, temperatura klimatyzatora powinna być ustawiona na zaledwie 3-4 stopnie niższą niż panująca na zewnątrz. Oczywiście, jeśli na zewnątrz mamy ekstremalne 34 stopnie, w pomieszczeniu można dać 25 stopni. W przeciwnym razie gwarantowany ból gardła i przeziębienie. Jeśli natomiast nie będziemy kontrolować poziomu wilgotności powietrza, o którym była mowa wcześniej, to z pewnością dopadnie nas drapiący kaszel. Dlatego, zważywszy na to jaki jest wpływ klimatyzacji na zdrowie, warto stosować ją rozsądnie.

 

Powrót

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/sunector/sunector.pl/public_html/wp-content/themes/sunector/single.php on line 64

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.