Loader

Panele fotowoltaiczne

06.07.2020

Czym są panele fotowoltaiczne?

Rzeszów – panele fotowoltaiczne, zwane inaczej słonecznymi to tak naprawdę krzemowe płyty, coraz częściej montowane na dachach domów lub nowoczesnych firm. Zbudowane z ogniw i modułów urządzenia stanowią ekologiczne i bardzo ekonomiczne źródło energii, dlatego zyskują na popularności w niezwykle szybkim tempie.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na rynku mamy różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Ze względu na ogniwa panele możemy podzielić na:

 • Polikrystaliczne – złożone z „plastrów” krzemu o kształcie prostokąta lub kwadratu, charakteryzują się średnią wydajnością (od 16 do 18 proc.), którą rekompensuje dobry stosunek ceny do jakości produktu;
 • Monokrystaliczne – o jednolitej strukturze, wykonane ze stopionego piasku krzemowego (z domieszką boru). Charakteryzują się wysoką wydajnością do 25 proc., dosyć skomplikowane w produkcji, a przez to droższe od paneli polikrystalicznych;
 • Ogniwa fotowoltaiczne krystaliczne z warstwą PERC – są to moduły PV, które zostały wykonane z użyciem specjalnej technologii PERC (Passivated Emitter Rear Cell – pasywacja tylnej ścianki ogniwa), dzięki której więcej energii ze słońca jest pochłaniane przez panele słoneczne. Takie ogniwa są wydajniejsze, ponieważ światło, które przez nie przechodzi, odbija się od tylnej, refleksyjnej warstwy panelu i trafia z powrotem do ogniwa. Dodatkową zaletą tych paneli jest fakt, iż nagrzewają się mniej, niż inne rodzaje instalacji.
 • Ogniwa fotowoltaiczne krzemowe typu HALF CUT – technologia HALF CUT podnosi wydajność paneli fotowoltaicznych i redukuje straty energetyczne związane z ich zabrudzeniem, czy zacienieniem. Ten rodzaj modułów skonstruowany jest z charakterystycznych połówek ogniw fotowoltaicznych, połączonych w równoległe łańcuchy. Złożona budowa sprawia, że przy częściowym zacienieniu panele nie wyłączają się całkowicie, a jedynie pracują z nieco mniejszą wydajnością.
 • Ogniwa cienkowarstwowe z krzemu amorficznego – są zbudowane nie z krzemu, ale z tellurku kadmu lub CIGS (czyli mieszanki miedzi z galem, selenem oraz indem. Wyróżnia je niecodzienny czerwonawy kolor oraz niewidoczna struktura kształtów. Są nieco mniej sprawne od ogniw krystalicznych (średnio o 10 proc.), dlatego przy tej samej mocy, zajmują większą powierzchnię dachu. Dobrze pracują przy małym nasłonecznieniu.
 • Fotoogniwa barwnikowe – zbudowane są z polimerów, czyli materiałów organicznych. Tworzą energię elektryczną w tzw. procesie sztucznej fotosyntezy.
 • Ogniwa polimerowe – lekka elastyczna alternatywa dla konwencjonalnych paneli PV. Są przezroczyste i mogą być instalowane np. w formie płyt fasadowych. Ich sprawność sięga kilku procent.

Podział ze względu na typ ogniwa nie jest jedynym, którego możemy dokonać. Panele słoneczne dostępne są szkło – szkło, zabezpieczone szkłem hartowanym po obu stronach modułu bądź szkło – folia, które od spodu wyłożone są specjalną folią tedlar. Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej musimy również zwrócić uwagę na jej moc [Wp] oraz sprawność [%]. Kolejne ważne faktory, który musimy uwzględnić to gwarancja na uzysk, jakie jest maksymalne obciążenie panelu śniegiem oraz wiatrem, gwarancja na produkt i jego cena. Właściwe panele, odpowiednie dla Twojego dachu pomoże Ci dobrać nasz konsultant.

panele fotowoltaiczne RzeszówSprawność paneli fotowoltaicznych

Sprawność to inaczej efektywność paneli fotowoltaicznych. Jest tym większa, im lepsze nasłonecznienie paneli, im większa jakość materiałów, z których zostały wykonane, struktura paneli itd. Efektywność paneli słonecznych wpływa na ich cenę.

Przyjęło się, że efektywność paneli określamy, badając materiał, z którego powstały i tak: panele monokrystaliczne będą mieć sprawność od 16 do 22 proc. i największą cenę, panele polikrystaliczne to już 14 do 16 proc. i niższa cena, natomiast panele amorficzne są najmniej efektywne, a ich sprawność to maksimum 10 proc., dlatego możemy je czasem dostać po okazyjnych cenach.

Jak zdobyć dofinansowanie i ulgę podatkową na elektrownię fotowoltaiczną w Rzeszowie – tel. 733 744 106

Montaż paneli

Panele fotowoltaiczne Rzeszów – montażem zajmują się profesjonalne firmy, które posiadają specjalistyczny sprzęt i wyszkolonych ku temu ludzi. Zanim jednak zdecydujecie się na umieszczenie u siebie instalacji fotowoltaicznych, możecie podjąć kilka istotnych decyzji.

Po pierwsze odpowiedzcie sobie na pytanie, gdzie chcecie umieścić panele PV? Instalacje do 10 kW możemy z powodzeniem umieszczać na dachach. Dla większych musimy znaleźć miejsce na gruncie. Jeśli nasz dach jest jednak zbyt zacieniony, warto jednak rozważyć umieszczenie paneli na ziemi. Jeżeli natomiast jest za płaski (za mało nachylony), może się okazać, że konieczne będą specjalne wsporniki. Dodatkowo na dachu płaskim panele można montować obok siebie lub jedne nad drugim. Inaczej też montujemy je na dachu z dachówki, blachodachówki itd.

Warto też wiedzieć o alternatywnych rozwiązaniach, np. wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych do budowy zadaszenia, bądź wiaty nad garażem lub budynkiem gospodarczym, czy też zastosowaniu tzw. trackerów, które śledzą ruch słońca. O dostępne dla nas rozwiązania warto dopytać konsultanta Sunector, który opowie o dostępnych rozwiązaniach i dopasuje panele fotowoltaiczne do waszych konkretnych potrzeb.

Jak zdobyć dofinansowanie i ulgę podatkową na elektrownię fotowoltaiczną – tel. 733 744 106

Dotacje na fotowoltaikę

Na fotowoltaikę można uzyskać korzystne dotacje, a po ich zamontowaniu skorzystać z konkretnych ulg. Formy wsparcia są różne dla różnych grup społecznych i jednostek:

 • Klienci indywidualni:
 1. Dotacja z programu „Mój Prąd” – do 5 tys. zł na montaż i instalację paneli fotowoltaicznych.
 2. Dotacja z programu „Czyste Powietrze” – do 30 tys. na kompleksową termomodernizację domu z ociepleniem, wymianą stolarki okienno-drzwiowej itd. (w tym 5 tys. zł na fotowoltaikę).
 3. Ulga termomodernizacyjna – odpis od podatku kwoty maks. 53 tys. zł, związanej z wydatkami poniesionymi na montaż i instalację paneli fotowoltaicznych (dotyczy tylko tych kosztów, które ponieśliśmy z własnej kieszeni).

Rolnicy zamiast od podatku dochodowego, odpisują fotowoltaikę od podatku rolnego. W ramach ulgi inwestycyjnej mogą odjąć wydatki na kwotę równą 25 proc. kosztu instalacji fotowoltaicznej.

 • Firmy:
 1. Dotacja z programu Energia Plus (do końca 2020 r. lub wyczerpania środków) – przewidziana dla dużych firm, których roczne zużycie energii przekracza 2GWh. Warunkiem uzyskania środków jest audyt energetyczny oraz prognozowany, minimum 5-procentowy spadek zużycia energii elektrycznej. Forma dotacji to pożyczka do kwoty 3,95 mln zł lub bezzwrotna dotacja – maks. 50 tys. zł.
 2. Dotacja z programu Bocian – w ramach programu firmy mogą się starać o dotację na poczet kupna i montażu na budynku lub gruncie instalacji fotowoltaicznej o mocy od 40 kWp do 1 MWp. Celem „Bociana” dla fotowoltaiki jest m.in. redukcja emisji CO2 o 400 tys. Mg/rok. Wsparcie dla firm to pożyczka (na warunkach preferencyjnych bądź rynkowych) do kwoty maks. 4 mln zł (85 proc. kosztów inwestycji) na nie dłużej niż 15 lat, ze spłatą ratalną co kwartał. Pieniądze są wypłacane w formie refundacji, wnioski do programu przyjmowane do końca 2020 r., a pieniądze wydatkowane do końca 2023 r.
 3. Dotacje z lokalnych programów RPO – na budowę, rozbudowę bądź modernizację instalacji, która ma służyć pozyskiwaniu energii wraz z możliwymi kosztami z tytułu przyłączenia jej do sieci dystrybucyjnej. Wsparcie w formie dofinansowania kredytów lub pożyczek, niskoprocentowej pożyczki z opcją umorzenia, bądź bezpośredniej dotacji. Wysokość pomocy zależna od możliwości budżetowych właściwego województwa.
 4. Możliwa sprzedaż nadwyżek energii.

Twoja elektrownia słoneczna

Twoja elektrownia słoneczna, domowa bądź firmowa pozwoli Ci do maksimum zredukować rachunki za prąd. Instalując ją, włączysz się czynnie w proces redukcji wydalanych do atmosfery spalin. Każdy z nas powinien brać na siebie część odpowiedzialności klimatycznej, dbać o czyste niebo nad własnym domem i powietrze dla nas oraz przyszłych pokoleń. To, co zrobimy teraz, przyniesie skutki w najbliższych latach i tylko od nas zależy, czy będą one pozytywne, czy opłakane.

Domowa/firmowa elektrownia fotowoltaiczna czy jest opłacalna?

Dzięki fotowoltaice klienci indywidualni mogą zmniejszyć rachunki za prąd praktycznie do zera, firmy też  mocno zyskują na montażu paneli pv. Warto też pamiętać o redukcji emisji CO2.1kWp paneli słonecznych spowoduje wyemitowanie 1,125 tony CO2 w ciągu całego życia, w tym produkcji i złomowania, podczas gdy węgiel to 25 ton w ciągu 25 lat (tona na każdy rok).

Jak zdobyć dofinansowanie i ulgę podatkową na elektrownię fotowoltaiczną? Rzeszów733 744 106

 

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.