Loader

Pompy ciepła

06.07.2020

Pompy ciepła Rzeszów

Po co instalować pompę?

Pompy ciepła uważane są za jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań dla domu. Dzięki ich wykorzystaniu możemy zredukować rachunki za prąd do nawet 1500 zł za cały rok. To wynik imponujący, jeśli spojrzymy na fakt, iż pompy ciepła nie są typowymi urządzeniami grzewczymi. Nie produkują w końcu energii, a jedynie, albo aż pozwalają skorzystać z potencjału energetycznego, który drzemie w środowisku naturalnym: wodzie, gruncie, a nawet w powietrzu. Sunector – pompy ciepła Rzeszów i Podkarpacie!

Dzięki pompom ciepła ogrzejemy nie tylko powietrze w domu, ale i wodę, którą zużywamy do gotowania, prania, czy kąpieli. Urządzenia te są też chętnie wykorzystane do grzania wody w przydomowych basenach. Pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne. Nie emitują spalin ani żadnych innych szkodliwych substancji do atmosfery. Nie muszą też być umieszczane w specjalnych kotłowniach, czy pomieszczeniach gospodarczych. Równie dobrze mogą stać w korytarzu, hallu, lub innym miejscu, w którym zechcemy je umieścić, mamy tutaj pełną dowolność.

Proponujemy Państwu doskonałe i najskuteczniejsze pompy ciepła typu: powietrze/woda – masz pytania: tel. 733 744 106

Pompa ciepła – z czego się składa?

Pompy ciepła stanowią system złożony z trzech członów:

 • źródła dolnego, czyli gruntu, wody bądź powietrza, z którego urządzenia czerpią energię,
 • pompy, która jest sercem systemu przechwytywania zmagazynowanej energii słonecznej
 • źródła górnego, czyli instalacji grzewczej w pomieszczeniach (ogrzewania podłogowego, sufitowego, ściennego, klimakonwerterów albo ogrzewania powietrznego).

Wybór źródła dolnego, czyli magazynu energii, z którego będzie czerpać pompa, ma kluczowe znaczenie. To od źródła dolnego oraz górnego, na które się zdecydujemy, zależy efektywność naszego urządzenia. Przed instalacją warto więc przemyśleć, które z dostępnych rozwiązań będzie dla nas najlepsze.

Zapytaj o pompy ciepła Rzeszów: tel. 733 744 106

pompy ciepłaRodzaje pomp ciepła

Pompy gruntowe wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi. To najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła w Polsce. Taka instalacja może mieć trzy formy:

 • kolektor poziomy – zakopane na głębokości 1 do 2 m wężownice z rur, wypełnione niezamarzającym płynem,
 • sony pionowe – pojedyncze pętle rur, umieszczone w głębokich na kilkadziesiąt metrów odwiertach,
 • kolektor poziomy – z bezpośrednim odparowaniem, złożony z miedzianych rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym pompy.

Największym atutem pomp gruntowych jest wysoka, dodatnia temperatura ziemi w sezonie grzewczym, praktycznie niezależna od aury za oknem. Im głębiej w grunt, tym jest ona wyższa. Nie liczy się również ukształtowanie terenu, obsadzenia go roślinami, a nawet zabudowania. Rozwiązanie to ma jednak swe wady. Najważniejszym minusem pomp gruntowych jest konieczność wynajęcia specjalistycznego sprzętu do wykonania odwiertów, a w przypadku kolektorów pionowych konieczność posiadania dużej działki oraz związane z tym koszty instalacji.

W przypadku pomp ciepła typu wodawoda magazynem energii są podziemne cieki wodne. Tak skonstruowane urządzenie w polskich warunkach jest wybierane znacznie rzadziej, głównie z powodu braku dostępności dostatecznie dużych cieków wodnych, które można by wykorzystywać. Przykładowo pompa o mocy 8 kW przepuszcza blisko 2 m3 wody na godzinę. Mało jest cieków, które byłyby w stanie dostarczać w sposób nieprzerwany taką ilość wody przed 20 do 30 lat. Dodatkowo rozwiązanie to nie jest szczególnie polecane ze względu na korozję pomp, którą powoduje przepływająca przez nie zmineralizowana woda.

Pompy ciepła napędzane powietrzem cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Są niezwykle efektywne i działają w temperaturach do – 50 stopni, choć przy większych mrozach (powyżej – 20 stopni) najlepiej sprawdzają się we współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Są tańsze i łatwiejsze w montażu od poprzednio wymienionych. Nie wymagają wiercenia ścian, czy też instalacji specjalnych sond. Szybciej się też zwracają. Najlepiej sprawdzają się we współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Tego typu urządzenia są również niezwykle pożądanym rozwiązaniem dla osób, które modernizują swe domy, inwestują w nie i remontują. Instalacja powietrznej pompy ciepła w żaden sposób nie wpływa na zadbany ogród, nie niszczy zieleni wokół domu, nie wymaga również komina i nie wpływa na działanie wentylacji.

Pompy ciepła zasilane powietrzem dzielą się na pompy typu powietrze-powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze-woda (ciepło kierowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą). Pompy ciepła zyskują coraz to nowe funkcje, np. urządzenia rewersyjne nie tylko grzeją, ale i chłodzą powietrze, co jest wielkim plusem zwłaszcza gorącym latem.

Efektywność/wydajność pompy ciepła

Energia powstała w wyniku działania pompy ciepła jest darmowa. To energia słoneczna, którą naładowane są akumulatory w postaci ziemi, powietrza czy wody.  Musimy jednak zapłacić za transport energii przechwyconej przez pompy ciepła.

Pompami ciepła możemy sterować, co pozwala nam osiągać wysoki komfort termiczny oraz dużą sprawność urządzenia. Możemy kontrolować nie tylko temperaturę powietrza. W zależności od rodzaju źródła ciepła możemy sterować różnymi parametrami.

 

Zapytaj o pompy ciepła: Rzeszów tel. 733 744 106

 

Ile kosztuje pompa Ciepła, czy jest bardzo droga?

Odpowiedź na pytanie o koszt pompy ciepła brzmi: to zależy. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na cenę, jest rodzaj pompy, który chcemy zainstalować. Jeśli marzy nam się najefektywniejsza, ale trudna w montażu pompa gruntowa, musimy liczyć się z kosztami na poziomie 60 – 65 tys. zł. Za tę cenę otrzymamy pompę ciepła z dolnym źródłem ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym dla domu o powierzchni 130, 140 mkw.

Pompy powietrzne są tańsze, czteroosobowa rodzina, za takie urządzenie do swego domu zapłaci w granicach 25 – 30 tys. zł. Trzeba przy tym pamiętać o ich nieco mniejszej efektywności, zwłaszcza przy dużych mrozach.

Warto przy tym pamiętać, że na wymianę źródła ciepła można dostać dotację z programu np. „Czyste Powietrze”, do wysokości nawet 30 tys. zł, a instalacja pompy ciepła pozwala zaoszczędzić  na rachunkach za prąd.

Czy pompa ciepła w niskich temperaturach jest mało wydajna?

Zasadniczo wraz z drastycznym spadkiem temperatury na zewnątrz, maleje wydajność pomp ciepła. Duże mrozy nie są sprzymierzeńcem urządzeń. W przypadku pomp ciepła powietrze – woda temperaturą graniczną jest – 10 stopni Celsjusza, inne rodzaje pomp nieco gorzej radzą sobie przy temperaturach – 20, – 25 stopni Celsjusza. Dlatego właśnie ogrzewanie domu pompami ciepła jest szczególnie polecane dla właścicieli domów, którzy zainwestowali, bądź planują zainwestować w pomocnicze ogrzewanie podłogowe.

Pompy ciepła czy wyłącznie do ogrzewania?

Pompy ciepła nie tylko ogrzewają powietrze w naszych domach. Wykorzystujemy je również do grzania wody użytkowej. Z tym drugim zadaniem świetnie radzą sobie pompy zasysające ciepło z powietrza. W tym miejscu warto wspomnieć, że w nowym budownictwie grubo ponad 30 proc. energii jest wykorzystywane do ogrzewania wody. Wybierając źródło ciepła do naszego domu, powinniśmy więc mieć na względzie jego wielofunkcyjność.

W przypadku pomp ciepła powietrze – woda, woda jest ogrzewana w zbiornikach pojemnościowych, a jej duża dostępność pozytywnie wpływa na komfort korzystania z urządzenia. Na dobrą sprawę, o tym, ile wody możemy pobrać jednorazowo, decyduje jedynie pojemność podgrzewacza.

Pompy ciepła sprawdzają się też w domach z jacuzzi lub basenami. Wówczas urządzenie pracuje poprzez wymiennik basenowy na trzeci obieg grzewczy, którym jest ogrzewanie wody do kąpieli w basenie, brodziku, jacuzzi etc. Aby pompy były jeszcze efektywniejsze, warto połączyć ich działanie z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala zredukować rachunki za prąd prawie do zera.

Wybierając pompę ciepła do swojego domu, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy wysondują nasze potrzeby i doradzą nam najlepsze rozwiązania. Konsultanci Sunector chętnie się tym zajmą, byście nie musieli błądzić w chaosie informacyjnym, poszukując rzetelnej wiedzy, którą mamy i chcemy się podzielić.

Czy pompy ciepła są głośne, czy nie zakłócają spokoju?

Popularne pompy ciepła typu powietrze – woda są dosyć głośne. Według raportów rynkowych obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje pomp: takie, które emitują do 60÷70 dB(A) oraz te, których głośność nie przekracza 59 dB(A). Nie sposób jednak nie zauważyć, że ich głośność w kolejnych latach znacznie zmalała z 70 dB(A) na około 59 dB(A), a w przypadku najcichszych urządzeń nawet 40 dB(A).

Pompa powietrzna typu split składa się zwykle z dwóch jednostek i o ile wewnętrzna, umieszczana w budynku pracuje cicho, nie zakłócając spokoju mieszkańcom budynku, o tyle ze sprężarką i wentylatorem, które instalujemy na zewnątrz, mogą już być pewne problemy. Nie wystarczy umieścić tych elementów z dala od okien sypialni. Trzeba też zadbać o to, by hałas nie przeszkadzał naszym sąsiadom, umieszczając jednostki zewnętrzne w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Czy pompę ciepła można zastosować tylko w nowo powstającym budynku?

Jednym z atutów pomp ciepła jest możliwość instalowania ich nawet w starych budynkach, które wymagają remontu, termomodernizacji. Warto przy tym zauważyć, że do domów z zabudowanym podwórkiem, pieczołowicie zaprojektowanym ogrodem itd. polecane są pompy ciepła napędzane powietrzem. Montaż tego rodzaju pomp nie wymaga stworzenia odwiertów, nie ma więc obaw, że zieleń wokół domu zostanie zniszczona. To również tańsze rozwiązanie, na które dodatkowo można otrzymać dotację z programu „Czyste Powietrze” i nie tylko.

Serwis pompy ciepła częstotliwość i koszty

Każde urządzenie, by pracowało poprawnie musi być często i regularnie serwisowane. Taka kontrola powinna się odbywać co roku. Serwis bardzo często jest jednym z warunków utrzymania gwarancji na pompę ciepła, niezależnie od jej rodzaju.

Profesjonalny serwisant analizuje informacje zapisane w regulatorze pompy ciepła i sprawdza, czy wszystkie instalacje dobrze ze sobą współpracowały oraz wyłapuje ewentualne nieprawidłowości. Dokładne sprawdzenie wszystkich składowych urządzenia pozwala zyskać pewność, że nasza pompa ciepła jest sprawna i będzie w stanie ogrzać nasze pomieszczenia, kiedy temperatura spadnie poniżej zera.

Ceny przeglądów gwarancyjnych i corocznych serwisowych pomp ciepła oscylują wokół 350,400 zł. Warto wspomnieć, że wybrani producenci pomp udostępniają aplikacje, które umożliwiają własnoręczne zdiagnozowanie ewentualnej usterki.

Umów się z konsultantem: tel. 733 744 106

pompy ciepła Rzeszów - powietrze/wodaJakie pompy ciepła oferujemy?

Proponujemy Państwu doskonałe i najskuteczniejsze pompy ciepła typu: powietrze/woda, marki Panasonic

Firma Panasonic ma ponad 30- letnie doświadczenie w projektowaniu i wytwarzaniu urządzeń grzewczych oraz chłodniczych. Produkty eksportowane są do 120 krajów, co sprawia, że są obecnie światowym liderem.Firma jest także uznawana za lidera innowacyjności i rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Posiada 294 zakłady produkcyjne rozsiane po całym świecie.

Powietrzne pompy ciepła

Na światowym i polskim rynku najpopularniejsze stają się pomp ciepła typu powietrze/woda. Użycie powietrza atmosferycznego jako źródła ciepła jest korzystne  ekonomicznie i technicznie. Powietrzne pompy ciepła są standardem w przypadku urządzeń tego typu przeznaczonych do podgrzewania wody użytkowej. Większość pomp  posiada wbudowany podgrzewacz wody 200 lub 300-litrowy. Istnieją też pompy do bezpośredniego połączenia z istniejącym  podgrzewaczem wody.

Zabudowa pompy ciepła jest bardzo prosta nie wymaga zazwyczaj dużych prac budowlanych i montażowych. Pompy z oferty firmy Sunector są gotowe do pobierania powietrza wprost z pomieszczenia lub z zewnątrz przez podłączenie rury wentylacyjnej. Powietrze usuwane z pompy ciepła oddając ciepło zostaje schłodzone o kilka lub kilkanaście stopni przez to może być wykorzystane do chłodzenia pomieszczeń. Ta bezpłatna forma chłodzenia, odbywa się bez dodatkowych kosztów, przy zwykłej pracy pompy ciepła podgrzewającej wodę. Czas pracy pompy w ciągu dnia zależny od zapotrzebowania wody i mocy grzewczej, zwykle trwa od 5 do 10 godzin.

Dobór pompy ciepła powietrze/woda do wody użytkowej

Dobór pomp ciepła jest dokonywany według wskazań. Urządzenia z podgrzewaczem 200 litrów są stosowane dla rodzin maks.4-osobowych, a 300 litrów dla rodzin  6-osobowych. Można też dokonać wyboru mocy sprężarki. Jeżeli oczekiwania komfortu są wyższe to wersja sprężarki o wyższej mocy skróci o 25% czas nagrzewania wody. Wbudowana wewnątrz podgrzewacza wody grzałka zapewni w razie potrzeby podgrzewanie w trybie awaryjnym lub komfortowym.

Zobacz modele oferowanych pomp ciepła

Pompy ciepła Aquarea

System Aquarea jest innowacyjnym i bardzo energooszczędnym rozwiązaniem, które przeznaczone jest zarówno do ochładzania pomieszczeń, jak i do ogrzewania, ale także do wytwarzania ciepłej wody. Jest jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Powietrzna pompa ciepła działa w ten sposób, że zasysa świeże powietrze, więc zapewnia stały komfort chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń.

System Panasonic Aquarea to rozwiązanie czyste, bezpieczne, tanie oraz przyjazne dla środowiska naturalnego. Wyróżnia się na tle alternatywnych systemów ogrzewania olejowego, gazowego czy elektrycznego. Każda pompa ciepła ma możliwość współpracy z panelami słonecznymi co pozwala podgrzewać wodę użytkową, a także zasila grzejniki lub instalacje ogrzewana podłogowego. W celu ograniczenia kosztów ogrzewania budynku, system Aquarea można podłączyć do już istniejącej instalacji (jeśli budynek jest modernizowany). Rozwiązanie jest bardzo innowacyjne i można je zastosować do nowych budynków, jak i tych modernizowanych. Pompy ciepła typu powietrze – woda dostępne są w różnych mocach i wariantach. Pompy ciepła Panasonic Aquarea pozwalają nawet w 80% zaoszczędzić wydatki na ogrzewanie w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi.

Aquarea All-in-One generacji H

Seria All-in-One jest nową generacją pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej (CWU). Stanowią one inteligentne połączenie najlepszej technologii z wysokiej jakości stalowymi zasobnikami opatrzonymi 10-letnią gwarancją.

Aquarea All-in-One generacji H

Aquarea All-in-One generacja H T-CAP

Pompy ciepła T-CAP mogą pracować przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych nawet do -28 st. C, a w temperaturach do -20 st. C gwarantują utrzymanie nominalnej wydajności bez dogrzewania wspomagającego. Pompy przystosowane są do pracy w skrajnych temperaturach zewnętrznych i mogą podgrzewać wodę do temperatury 60 st. C, co sprawia, że stanowią doskonały wybór w przypadku modernizacji. Do największych zalet tej serii należy: najszybszy montaż na rynku, łatwo konserwacja oraz bezobsługowy zasobnik z wykończeniem inox.

Aquarea All-in-One generacja H T-CAPAquarea generacji H seria High Performance typu split

Urządzenia generacji  zostały zaprojektowane specjalnie dla domów energooszczędnych. Charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem COP, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i zaawansowanych algorytmów sterowania utrzymują wysoką wydajność i sprawność nawet w temperaturach od -7 do -15 st. C. Zoptymalizowane oprogramowanie pod kątem wymagań domów pasywnych w celu maksymalnego zwiększenia efektywności energetycznej. Urządzenia tej serii mogą pracować niezależnie od warunków pogodowych, przy temperaturze powietrza nawet do -20 st. C.

Aquarea generacji H seria High Performance typu split

Aquarea generacji H seria T-CAP typu split

Pompy ciepła tej serii są najlepszym rozwiązaniem przy skrajnych temperaturach zewnętrznych i osiągają stałą wydajność przy temp. -20 st. C. Urządzenia mogą podgrzewać wodę do tmperatury 60 st. C, co sprawia, że stanowią doskonały wybór w przypadku modernizacji. Pompy ciepła generacji H zapewniają najszybszą instalację na ynku oraz najprostszą konserwację.

Aquarea generacji H seria T-CAP typu split

Aquaea seria HT

Urządzenia tej serii mogą dostarczać wodę ogrzaną do temperatury 65 st. C, pracując wyłącznie w trybie pompy ciepła. Pompy ciepła serii HT są najlepszym rozwiązaniem do domu wyposażonego w grzejniki wysokotemperaturowe, gdyż zapewniają temperaturę wody na wyjściu sięgającą 65 st. C nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -20 st. C.

Aquaea seria HT

Aquarea generacji H i G seria High Perfomance typu Monoblok

Pompy ciepła MDC można zastosować w istniejącej instalacji ze wspomaganiem kotłem, a także w nowych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami niskotemperaturowymi lub konwektorami wentylatorowymi. Pompy tych serii można podłączyć do paneli słonecznych poprawiając sprawność układu i redukując wpływ na środowisko. Istnieje możliwość podłączenia termostatu zapewniającego dokładniejsze sterowanie ogrzewaniem oraz chłodzeniem. Urządzenia mogą pracować niezależnie od warunków pogodowych, przy temperaturze zewnętrznej osiągającej -20 st. C. Jednostki monoblock można zainstalować w nowych lub już istniejących budynkach mieszkalnych.

Aquarea generacji H i G seria High Perfomance typu Monoblok

Aquarea generacji G seria T-CAP typu Monoblok

Pompy serii MXC idealnie nadają się do budynków mieszkalnych, które nie posiadają zewnętrznego kotła i wymagają utrzymania stałej wydajności urządzenia. T-CAP to skrót od Total Capacity (całkowita zdolność). Urządzenia są w stanie utrzymać wydajność nominalną nawet w temperaturze do -15 st. C bez wspomagania się grzałką elektryczną oraz pracować z bardzo wysoką sprawnością niezależnie od temperatury zewnętrznej oraz temperatury wody. Pompy tej serii można zastosować w istniejącej instalacji ze wspomaganiem kotłem, a także w nowych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami lub konwektorami. Pompy ciepła można podłączyć do paneli słonecznych, co poprawi sprawność układu i zredukuje wpływ na środowisko. Opcjonalnie można podłączyć termostat, który pozwoli dokładniej sterować ogrzewaniem i chłodzeniem.

Aquarea generacji G seria T-CAP typu Monoblok

Aquarea generacji G seria HT typu Monoblok

Urządzenia tej serii mogą dostarczać wodę podgrzaną do temperatury 65 st. C pracując wyłącznie w trybie pomp ciepła. Pompa ciepła serii HT jest najlepszym rozwiązaniem do domy wyposażonego w grzejniki wysokotemperaturowe, ponieważ zapewnia temperaturę wody na wyjściu wynoszącą 65 st. C, nawet jeśli temperatura zewnętrzna wynosi -20 st. C.

Aquarea generacji G seria HT typu Monoblok

Proponujemy Państwu doskonałe i najskuteczniejsze pompy ciepła typu: powietrze/woda – masz pytania: tel. 733 744 106

Pompy ciepła, by pozyskać z otoczenia ciepło, potrzebują niewielkiej ilości mocy elektrycznej – niezbędnej do działania pompy obiegowej i napędzenia procesów. Mogą różnić się między sobą ceną oraz wykorzystaną technologią w zależności od tego, czy pozyskują energię z gruntu, powietrza czy z wody. Istnieją również różne wymogi prawne regulujące zasady ich montażu.

Zasada działania pompy ciepła – odwrócone działanie lodówki

To powszechnie znana zasada, że jeśli na zewnątrz robi się zimno, prędzej czy później temperatura spadnie również w pomieszczeniu. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ ciepło przemieszcza się w kierunku zgodnym ze zmianą temperatury – od cieplejszego do zimniejszego. O ile w naturze ta zasada jest nieunikniona, o tyle pompa ciepła działa w zupełnie odwrotny sposób. Wykorzystuje ona pewne prawo fizyki, zwane efektem Joule’a-Thomsona, dzięki któremu potrafi przenieść ciepło w przeciwną stronę – od zimnego do ciepłego. Pompa pobiera energię z zewnątrz i przekazuję ją do wewnątrz w postaci ciepła. Na niemal identycznej zasadzie działa doskonale znane każdemu urządzenie codziennego użytku, jakim jest lodówka. Odwrotnie, jednak analogicznie usuwa ona ciepło z wnętrza, przekazując je na zewnątrz.

Pompa ciepła – prosta, ale sprytna technologia

Instalacja grzewcza z pompą ciepła jest zbudowana z trzech części:

 • systemu źródła ciepła, czyli elementu, który jest odpowiedzialny za pobieranie potrzebnej energii z otoczenia
 • pompy ciepła, która przemienia energię w ciepło
 • systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który odpowiednio rozprowadza wytworzone ciepło po całym domu lub tymczasowo je przechowuje.

 

Cały proces, z technicznego punktu widzenia przebiega w trzech krokach:

Krok 1: Pozyskiwanie energii

System źródła ciepła może wyglądać różnie w zależności od wybranego dolnego źródła ciepła. W przypadku pozyskiwania energii z gruntu lub wody jest to obieg, w którym krąży niezamarzalna ciecz, najczęściej roztwór glikolu. Ciecz ta pochłania ciepło z otoczenia i przekazuje je do pompy. Jednak gdy pozyskiwana energia ma pochodzić z powietrza, jest to wentylator, który zasysa powietrze z zewnątrz i transportuje je bezpośrednio do powietrznej pompy ciepła.

Krok 2: Przemiana energii w ciepło

Następnie pozyskaną energię należy zamienić w ciepło. Za ten proces odpowiedzialna jest pompa ciepła. Najpierw następuje odebranie pozyskanej energii cieplnej z dolnego źródła – w parowniku (wymienniku ciepła) procesowi odparowania ulega czynnik chłodniczy. Następnie, powstała para jest zasysana przez sprężarkę, która podnosi jej temperaturę oraz ciśnienie. Gorąca para trafia do skraplacza, gdzie oddaje energię cieplną, co powoduje jej skroplenie. Ostatni etap ma miejsce w zaworze rozprężnym, który obniża ciśnienie skroplonego czynnika chłodniczego, który ostatecznie zmienia swój stan skupienia na ciekły.

Krok 3: Wykorzystanie ciepła

Ostatnim krokiem jest wykorzystanie uzyskanego ciepła do ogrzania budynku. Służy do tego instalacja grzewcza, w której krąży woda. Przejmuje ona ciepło z pompy i kieruje się bezpośrednio do systemu dystrybucji (np. grzejników czy zbiornika wody grzewczej).

Pompy ciepła – historia

Pierwsze zapiski dotyczące działania pompy ciepła opublikował francuski naukowiec Nicolas Carnot już w 1824 roku. Pierwsze większe systemy pomp ciepła uruchomiono aż 100 lat później w Zurychu, gdzie służyły do ogrzewania urzędów, ratusza, budynku kongresowego oraz krytej pływalni. Natomiast pierwsza gruntowa pompa ciepła powstała w Indianapolis, USA. Uruchomił ją Robert C. Webber w 1945 roku. Zasilała ona system ogrzewania powietrzem i posiadała sprężarkę o mocy 2 kW. Od tego czasu technologia pomp ciepła stale się rozwija, a ten sposób ogrzewania pomieszczeń stał się zaufanym, niezawodnym i ekologicznym rozwiązaniem wybieranym przez wiele osób.

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.