Loader

Fotowoltaika

05.07.2020

Jak działa fotowoltaika? Działanie instalacji – fotowoltaika Rzeszów

Fotowoltaika Rzeszów – działanie paneli fotowoltaicznych jest proste: promienie słoneczne padają na panele słoneczne na dachu budynku, a energia ze słońca jest zamieniana na prąd stały. Taki prąd nie nadaje się jeszcze do zasilania urządzeń elektrycznych, czy podgrzewania wody, więc przepuszcza się go przez inwerter (montowany zwykle w budynkach gospodarczych). Urządzenie zmienia prąd stały w zmienny, z którego możemy już korzystać do woli.

Sprytnie pomyślane inwertery pozwalają nam w pierwszej kolejności zużywać darmową energię ze słońca, a dopiero później prąd, który pobieramy z gniazdek. Co ważne panele fotowoltaiczne umożliwiają nam magazynowanie nadwyżek energii, które z zyskiem możemy odesłać do sieci energetycznej. Ciepło słońca staje się więc naszym największym sojusznikiem w walce o czyste powietrze oraz pełniejszy portfel.

Zamów fotowoltaikę. Przygotowujemy dokumentację, pomagamy w zdobyciu dotacji. Pełna obsługa po naszej stronie, Rzeszów tel. 733 744 106

 

fotowoltaika Rzeszów

Skorzystaj z dotacji na eko – prąd

Skoro już o „Czystym Powietrzu” mowa… Tak właśnie nazywa się program rządowy, z którego można uzyskać dofinansowanie zakupu i montażu fotowoltaiki w domach prywatnych. Gra jest warta świeczki, ponieważ z programu można dostać do 5 tys. zł na same panele fotowoltaiczne. Podobne pieniądze właściciele domów mogą zresztą zdobyć, zgłaszając się do programu „Mój Prąd.

Dodatkowo będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu, można się starać o odpisanie wydatków na fotowoltaikę od podatku. To tzw. ulga termomodernizacyjna w ramach której możemy odliczyć do 53 tys. zł. Rolnicy również mogą liczyć na pewne przywileje podatkowe. Specjalnie dla nich powstała ulga inwestycyjna, która pozwala odjąć od podatku rolnego kwotę równą 25 proc. kosztu instalacji fotowoltaicznej.

My również wyciągamy pomocną rękę do naszych klientów. Honorujemy leasing PKO, wygodne raty, dzięki którym kupisz nasze panele do wartości 250 tys. zł. Okres kredytowania to 6 lat , a procedury pożyczkowe są proste, warto więc wziąć to rozwiązanie pod uwagę.

Nie wykluczamy nikogo – fotowoltaika Rzeszów!

Swoją ofertę kierujemy głównie do właścicieli prywatnych, nie zapominając przy tym o firmach oraz rolnikach. Staramy się dotrzeć do każdego, komu leży na sercu dobro naszej planety i chce włączyć się z nami w walkę o czystszy kawałek nieba nad Polską.  Mamy w swej ofercie panele fotowoltaiczne o mocy od 3 do 10 kW (?). Mniejsze idealne sprawdzają się na domach prywatnych. Większe z powodzeniem zasilają w energię duże budynki gospodarcze, zakłady pracy czy magazyny. Docieramy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują i dobieramy moc instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Staramy się korzystać głównie z polskich produktów i marek, by wspierać rodzimy biznes. Najczęściej korzystamy z modułów fotowoltaicznych dostarczanych przez firmę SOLAR BRUK-BET.

Porozmawiaj z konsultantem o fotowoltaice dla Twojego domu lub firmy: tel. 733 744 106

Fotowoltaika Czy fotowoltaika się opłaca?

Gdy myślimy o fotowoltaice, pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest pytanie: czy w Polsce to się w ogóle opłaca? W końcu nie żyjemy w kraju o tropikalnym klimacie. Okazuje się jednak, że to nie temperatura, a naświetlenie jest tutaj kluczowe. By panele były efektywne wcale nie musi być gorąco, musi być widno! Dobre nasłonecznienie budynku może nam zapewnić darmowy prąd przez niemal okrągły rok. Nawet małe instalacje fotowoltaiczne szybko się zwracają. Przykładowo instalacja 3 kW, optymalna dla dwuosobowej rodziny, pozwala zaoszczędzić 1700 zł rocznie, 4kW to 2300 zł oszczędności dla  trzyosobowej rodziny, a 5kW odciąży budżet czwórki osób o 2850 zł.

Panele fotowoltaiczne są niezwykle wydajne nawet przez 25 lat i nie tracą szybko na wartości. Sprzedając dom, możesz więc spokojnie doliczyć do jego wartości ok. 80 proc. ceny zakupionej fotowoltaiki.

Ile energii zużywa dom?

Twoje roczne zużycie energii obliczysz na podstawie faktur za prąd, albo znajdziesz na właściwej fakturze. Jeśli wiesz, ile energii zużywasz w ciągu roku, możesz w łatwy sposób wyliczyć, jaka instalacja sprawdzi się u Ciebie.  Obliczysz to również na podstawie rachunków miesięcznych.

Jak poprawnie policzyć moc instalacji?

Jeśli dysponujesz  wiedzą, ile prądu zużywasz rocznie, wykorzystaj wzór: zużycie roczne w kWh x 1,2 / produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli najwięcej energii elektrycznej zużywasz zimą, skorzystaj z wzoru: zużycie roczne w kWh x 1,25/ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej. Przyjmij, że Twoja roczna produkcja wyniesie 1000 kWh.

Przykładowo nasz Nowak zużywa rocznie 4000 kWh, szacowana produkcja z paneli fotowoltaicznych to 1000 kWh na 1kW. Oznacza to, że Nowak powinien zdecydować się na instalację o mocy 5 kW, bo: 4000 kWh x 1,2/ 1000 kWh = 5 kW.

Jeżeli natomiast masz tylko informację ile miesięcznie płacisz za energię. Policz to tak:

Kwota z faktury miesięcznej w zł x 12 miesięcy x 2 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej

Cyfra 2 we wzorze oznacza współczynnik uwzględniający sposób rozliczania fotowoltaiki przez zakłady energetyczne. Roczna produkcja kW to 1000 kWh dla instalacji skierowanych ku południu oraz 800 kWh rocznie dla instalacji skierowanych ku zachodowi lub wschodowi.

Przykładowo nasz Kowalski płaci za prąd 300 zł miesięcznie więc: 320 zł x 12 miesięcy x 2 / 1000 kWh = 8 kW.

Jak określić moc instalacji, jeśli dopiero buduję dom?

Nie zalecamy robić tego samodzielnie.  Jest zbyt wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, dlatego warto zgłosić się do specjalisty. Nasi konsultanci wyliczą jaka instalacja będzie dla Ciebie odpowiednia na podstawie parametrów takich jak: wielkość gospodarstwa domowego, ilość urządzeń elektrycznych które będziesz mieć w domostwie, położenie działki, ewentualne zacienienia, prognozowane nachylenie dachu  itd.

Co ważne, jeśli jeszcze możesz zmieniać lub modyfikować projekt wymarzonego lokum, a planujesz montaż paneli fotowoltaicznych, skonsultuj się z naszym specjalistą. To pomoże Ci uniknąć błędów np. nadmiernego zacienienia, które mogłoby przekreślić opłacalność Twojej inwestycji.

Fotowoltaika Rzeszów – masz pytania? tel. 733 744 106

Dobór mocy fotowoltaiki, a lokalizacja domu i wielkość dachu

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez inwestujących w fotowoltaikę jest: ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 1 kW? Magiczną liczbą jest zazwyczaj 3. Taka instalacja mieści się na powierzchni 4,5 m2. Na montaż 4 kW potrzeba już 18 m2, a dla 10 kW jest potrzebne już 45 m2. Gdy dach jest za mały na instalację paneli, warto pomyśleć nad umieszczeniem ich na gruncie.

Jeśli Twój dach nie ma optymalnego kąta nachylenia, zawsze możesz zastosować odpowiednie wsporniki. Ich cena jest uzależniona od pokrycia dachowego.  Zasadniczo jednak nie trzeba ich montować, jeśli kąt nachylenia naszego dachu to od 15 do 60 stopni od południa +/- 45 stopni.

Za mała czy za duża moc instalacji fotowoltaicznej – co lepsze?

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby trafienie w punkt z mocą zakładanej instalacji. Nie czarujmy się jednak, nie zawsze jest to możliwe. Ze strony inwestujących często więc pada pytanie: za mała, czy za duża moc? Co jest lepsze? Cóż, na ogół lepiej jest minimalnie niedoszacować jaka moc jest nam potrzebna, niż przedobrzyć. Za większą instalację nie dość, że więcej zapłacimy, to jeszcze dłużej będziemy czekać na jej zwrot, a nadwyżka energii przepadnie. Instalacja o mniejszej mocy może generować nieco niższe oszczędności na rachunkach za energię, jednak zwraca się szybciej i jest lżejsza dla naszego portfela.

Gdzie i jak powstaje prąd elektryczny ze słońca?

Fotowoltaika i jej panele w największym skrócie składają się z ogniw fotowoltaicznych połączonych w grupy, czyli moduły fotowoltaiczne, z których powstaje mocowany na wspornikach panel. Zbudowane z krzemu bądź innego półprzewodnika ogniwa zamieniają energię słoneczną w prąd, który płynie potem do naszych gniazdek. Ten proces fachowo nazywany jest efektem fotowoltaicznym.

fotowoltaika

Jak energia elektryczna z paneli trafia do gniazdka?

Wiemy już z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne i w jaki sposób działają. Prześledźmy teraz drogę energii, którą wytwarzają, do naszych gniazdek. Nasza energia jeszcze zanim trafi do urządzeń elektrycznych, musi zostać przepuszczona przez inwerter (falownik fotowoltaiczny). Rolą falownika jest zmiana prądu ze stałego na zmienny. Prąd zmienny (przemienny, czyli AC) o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz zasila wszystkie urządzenia w naszych domach i firmach. Jego zmienność oznacza okresowe zmiany napięcia, które trwają ułamki sekund.

Zadaniem inwertera jest więc nie tylko przemiana prądu ze stałego w zmienny, ale i dopasowanie go do częstotliwości, natężenia oraz napięcia, zgodnego z europejskimi normami. Dodatkowo falownik odprowadza wyprodukowane nadwyżki energii z powrotem do sieci.

A co jeżeli nie wykorzystasz całej uzyskanej energii z fotowoltaiki?

Od 1 lipca 2016 r. w Polsce funkcjonuje system, który pozwala nam odebrać wyprodukowane przez panele fotowoltaiczne nadwyżki energii. Aby to zrobić, trzeba rozliczać się w bilansach rocznych. W praktyce wygląda to tak, że jeśli instalacja naszego Nowaka, która ma maks. 10 kWp słonecznym latem wyprodukuje 1 kWh energii gratis, to Nowak odbierze sobie za to 0,8 kWh energii ulewną jesienią. Za to Kowalski, który ma instalację większą o mocy od 10 kWp do 50 kWp może liczyć na zwrot 0,7 kWh energii za każdą dodatkową kilowatogodzinę, którą jego urządzenie odda do sieci.

Co to jest licznik dwukierunkowy? Opis działania

Aby jednak Nowak z Kowalskim mogli upomnieć się o swoje, muszą wcześniej zainstalować licznik dwukierunkowy. Jest to urządzenie, które zlicza, ile prądu popłynęło do nas z sieci i ile prądu do sieci odprowadziliśmy. Na podstawie pomiarów licznika rozliczamy się z zakładem energetycznym. Jego instalacja jest jednym z podstawowych kroków, których musimy dokonać jeszcze zanim uruchomimy system fotowoltaiczny.

Plusem jest to, że wymiana licznika na dwukierunkowy jest darmowa, zaś minusem, że trzeba na nią czekać nawet 30 dni.

Zainwestuj w ogniwa fotowoltaiczne i zapomnij o wzroście cen energii elektrycznej

Tylko w 2020 r. ceny prądu wzrosły o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prognozuje się, że nasze rachunki za prąd nie będą malały, ale sukcesywnie rosły. Właściciele paneli fotowoltaicznych Sunector nie muszą się jednak tym martwić. Instalacja fotowoltaiczna zapewni im bezpieczeństwo energetyczne na co najmniej 20 lat. To inwestycja w zdrowie i spokój nie tylko nas samych, ale i naszych dzieci, a nawet wnuków.

Kompleksowa obsługa fotowoltaiki Rzeszów. Przygotowujemy dokumentację pomagamy w zdobyciu dotacji. Pytania: tel. 733 744 106

 

Powrót

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz poznać więcej korzyści z zastosowania naszego rozwiązania oraz dowiedzieć się na jak szybki zwrot z inwestycji możesz liczyć, pozostaw kontakt:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Sunector Sp. z o.o. zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności.